Prodloužit zkušební dobu není třeba, říká Radka Sokolova z ČMKOS, “Prospěje to trhu práce,” obhajuje úřednice

Vláda měla ve středu na stole mimo jiné změnu zákoníku práce. Podle návrhu se má prodloužit zkušební doba či zkrátit výpovědní lhůta. „Novela je unikátní, reaguje na podněty z praxe,“ říká Dana Roučková z ministerstva práce a sociálních věcí. Podle odborů ale opatření uškodí zaměstnancům. „Vytváří se tak nejistota pro zaměstnance,“ oponuje v pořadu Pro a proti Radka Sokolová z Českomoravské konfederace odborových svazů.

Ministr sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) navrhuje prodloužení zkušební doby na čtyři měsíce. Proč?
Dana Roučková:
 Celou novelou jsme se snažili reagovat na podněty a potřeby, které jsme obdrželi z praxe. Toto opatření může být praktické jak z pohledu zaměstnavatelů, tak i zaměstnanců, aby měly obě strany dostatečný časový prostor ujasnit si, zda jim vzájemná spolupráce bude vyhovovat, či nikoliv.

Jsou to maximální doby, nikdo nebude nikoho nutit, aby se tyto doby využívaly. Doba se mění, pokrok nezastavíme a i v průběhu těch několika málo měsíců se objevují nové postupy u zaměstnavatele, o kterých zaměstnanec třeba ani dopředu nevěděl, když do práce nastupoval.

Radka Sokolová: Prodlužování zkušební doby je podle nás absolutně neopodstatněné a nedůvodné. Jsem přesvědčená, že u řadových zaměstnanců jsou tři měsíce dostatečně dlouhá doba, aby vyhodnotili, jestli je pro ně práce, do které nastoupili, vyhovující. A stejně tak aby zaměstnavatel vyhodnotil, jestli zaměstnanec vykonává svou práci, jak je potřeba.

Jestli má někdo maximální možný limit, tak ho využije. A jestli budou zaměstnavatelé, kteří budou přistupovat na kratší zkušební dobu, tak to budou jednotky. Ale pro většinu zaměstnanců se prodlouží doba nejistoty, jak se zaměstnavatel rozhodne. A ne vždycky to musí být jenom o tom, jestli dobře, nebo špatně pracuje.

Trh na úkor zaměstnanců?

Nemůže se to obrátit i proti zaměstnavatelům, kteří už teď těžko shání pracovní sílu? Nesníží se ochota zaměstnanců měnit zaměstnání, pokud tu je delší zkušební doba?
Roučková: Naopak tím, že zkušební doba bude moci být delší, to může flexibilitu podpořit, protože zaměstnanec získá dostatečně dlouhý čas, aby se ujistil, že práce, do které nastoupil, je pro něj vhodná.

Pokud se tak nestane, bude mít delší dobu pro to, aby všechno důkladně zvážil a případně velmi rychle pracovně-právní vztah ukončil a hledal si nějaké jiné zaměstnání.

Celý rozhovor v audio verzi na https://irozhl.as/rRi